×
Zmiana wielkości czcionki:

Jak wyjaśnić pracodawcy przerwy w zatrudnieniu?

Jak wyjaśnić pracodawcy przerwy w zatrudnieniu?
Chcesz wrócić na rynek pracy po przerwie w zatrudnieniu? Zastanawiasz się w jaki sposób zapełnić tzw. „lukę” w CV? Obawiasz się, że może ona wpłynąć negatywnie na Twoje dalsze losy zawodowe? Jak zostanie to odebrane przez osobę rekrutującą? 

Bądź szczery - wyjaśnij bez kłamania
Nie próbuj ukrywać przerwy w zatrudnieniu. Luki są powszechne i nie są niczym nowym dla osoby rekrutującej. Ważne by nie zostawić  bez komentarza dłuższego niż rok okresu przerwy w zatrudnieniu.  Wyjaśnij przyczyny braku zatrudnienia. W przypadku przyczyn osobistych, nie musisz wchodzić w szczegóły. Przedstaw okres braku zatrudnienia jako czas, w którym zadbałeś o swój rozwój. Przygotuj się na pytanie, które z dużym prawdopodobieństwem zostanie Ci zadane podczas rozmowy rekrutacyjnej: „ Skąd przerwa w zatrudnieniu?”.

Luka jako atut?
Każde doświadczenie nas czegoś uczy. Przebywałeś w szpitalu z powodów zdrowotnych, brałeś udział w szkoleniach?  Nie zostawiaj nieciągłości w datach zatrudnienia – wpisz przerwę jako kolejną pozycję. Wyjaśnij, np. „przerwa zdrowotna”, „przerwa na doskonalenie/ podnoszenie kwalifikacji”. Buduj dobry obraz siebie jako kandydata już od samego początku procesu rekrutacyjnego. 

Jak wyjaśnić przerwę spowodowaną chorobą, leczeniem?
W CV nie musisz wdawać się w szczegóły, dokładnie opisywać co się wydarzyło. To przyczyna osobista. Napisz zwięźle „przerwa rodzinna”, „przerwa związana ze stanem zdrowia”.
Jeśli zdecydujesz się poruszyć tę kwestię podczas spotkania rekrutacyjnego – odnieś się dość ogólnie, krótko i rzeczowo. Skoncentruj się na działaniach jakie wówczas podejmowałeś. Przedstaw pokonanie choroby jako wyzwanie, z którym udało ci się zmierzyć, a Ty nauczyłeś radzić sobie ze stresem. Pokazujesz w ten sposób, że w trudnych sytuacjach jesteś osobą która skupia się na działaniu. Jeśli zakończyłeś leczenie lub systematycznie przyjmujesz leki, jesteś pod stałą, systematyczną kontrolą lekarza obowiązkowo to podkreśl. Zadeklaruj, że jesteś w stanie podjąć obowiązki zawodowe. Zaznacz, że jesteś w pełni sił i masz silną motywację, by jak najszybciej powrócić na rynek pracy.

"Bezrobocie" - jak uzasadnić?
Jeśli firma, w której byłeś zatrudniony ogłosiła redukcję etatów lub została zlikwidowana, a ty znalazłeś się bez pracy– powiedz o tym podczas spotkania. 
Przedstaw się jako osoba szukająca rozwiązań, nie poddająca się. Czy brałeś udział w jakimś kursie? Może byłeś na konferencji? Udzielałeś się w organizacjach pomocowych? Zdecydowanie warto o tym wspomnieć. 
Zamień słowo „bezrobotny” na „szukający zatrudnienia”. Hasło to skupia się na twojej aktywności. Brzmi zdecydowanie bardziej pozytywnie. 

Przerwa spowodowana długim okresem poszukiwania pracy - jak uzasadnić?
Pokreśl swoje zaangażowanie. Może byłeś gdzieś wolontariuszem? Uzupełniałeś wiedzę swojej dziedziny w książkach, brałeś udział w kursach? Powiedz jakie umiejętności możesz zaoferować pracodawcy, firmie na stanowisku na które aplikujesz. Przemyśl to czego się nauczyłeś podczas poszukiwania pracy, wolontariatu np. komunikacji, pewności siebie, samodyscypliny, dobrej organizacji czasu pracy.

Praca "na czarno", praca za granicą - jak uzasadnić?
Być może Twoja trudna sytuacja finansowa spowodowała, że byłeś zmuszony podjąć pracę „na czarno”. Być może obecnie panuje nisza na rynku w branży, na stanowisku na które aplikujesz? W CV nie wpisuj danych pracodawcy, czy nazwy firmy, u którego pracowałeś „na czarno”. Wpisz stanowisko oraz lata, w których pracowałeś, wymień obowiązki jakie wykonywałeś na tym stanowisku. Praca za granicą świadczy o tym, że jesteś elastyczny, miałeś możliwość ćwiczyć język, jesteś otwarty na nowe wyzwania i kulturę. 

Przerwa spowodowana urlopem wychowawczym - jak uzasadnić?
Napisz krótko: „urlop macierzyński”. Nie wdawaj się w szczegóły, nie rozpisuj się na ten temat. Prawo pracy obowiązujące obecnie w Polsce zabrania tego rodzaju dyskryminacji. Rekruter nie może ci zadać więc pytań, które wiążą się z Twoją sytuacja rodzinną. Nie musisz więc podawać tego w CV. 
Jeśli jednak wspomnisz, że luka wynikała z urlopu wychowawczego, to pokaż jak ten okres czasu wpłynął na twój rozwój. Wspomnij jakich kompetencji Cię nauczyło np. wielozadaniowość, umiejętności organizacyjne, cierpliwość. 

Najpierw przeanalizuj swoje własne potrzeby – poświęć czas i uwagę na analizę własnych potrzeb, zaktualizuj swoje CV. Zapoznaj się z trendami na rynku pracy. Skutkiem dłuższej przerwy jest dezaktualizacja wiedzy. W obecnych czasach niemal w każdej branży zachodzą dynamiczne zmiany. Odśwież swoje umiejętności, ćwicz poszukiwanie pracy. Przede wszystkim bądź szczery. Pamiętaj, że bez względu na Twój powód przerwy, istotne jest, abyś nie unikał tematu i przedstawił przyczynę w korzystny sposób.

Karolina Flakiewicz
Trener pracy

https://firma.biznesfinder.pl/prowadzenie-firmy/kariera-managera/luka-w-cv-jak-wyjasnic-przerwe-w-zatrudnieniu-152714 (dostęp: 31.03.2023 r.)
https://porady.pracuj.pl/rozmowa-kwalifikacyjna/luka-w-cv-jak-mowic-o-niej-na-rozmowie-kwalifikacyjnej/ (dostęp: 31.03.2023 r.)
https://www.jobseeker.com/pl/cv/artykuly/dziura-cv (dostęp: 31.03.2023 r.)
https://karierawfarmacji.pl/luka-w-cv/(dostęp: 31.03.2023 r.)

https://www.aplikuj.pl/cv/moje-cv-i-luki-w-nim-czyli-trudne-pytania-pracodawcy/(dostęp: 31.03.2023 r.)